Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

OKK

Yeni kullanıcı
TDN Kullanıcı
Katılım
15 Eyl 2020
Mesajlar
8
Konum
İstanbul
Web sitesi
turkdevops.github.io
Arkadaşlar
Öncelikle tüm geliştirici ve geliştirmek ile ilgilenen tüm arkadaşlarıma Selamlar ve saygılar diliyorum. 👋
Henüz öğrenip hakkında çok derin bir konuya hakim olmasamda, çok merak ile takip edip kendi çapım ve çevremle birşeyler yapmaya çalışan herkes gibi sıradan bir developer'im :)
Konuya girmeden önce kısa bir açıklama yapmama izin verin🙏
Malumunuz pandemi nedeniyle bir çok insan işine veya işlerine gitmek için evden dışarı çıkamadığı dönemler oldu, bende yalnız kalıp ve birşeylerle meşgul olmak için fazlaca zaman buldum bu dönemlerde. Kendime Git ve GitHub hakkında uygulamalı olarak geniş bir araştırma meşgalesi bularak tüm geliştirici arkadaşlarıma severek paylaştığım GitHub Kuruluşu inşaa etmeye karar verdiğimde henüz pandemi süreci ilk günleri ve tam zamanında kolları sıvamaya başladığım bir zamandı 😃 Ziraa ondan önce de merakla öğrenmeye çalıştığım GitHub ve Git Kontrollerini Türkiye'de de herkesin öğrenmesi için üzerine basa basa açık kaynak yazılımların geliştirilmesi gerektiğini vurguladım ve bunun için mücadele etmeye devam ediyorum..
Her neyse, konumuza dönecek olursak Git Nedir?, Github Nedir? git komutları, git sürümleri, git kontrolleri vs. Diye merak eden geliştirici arkadaşlarım..
Öncelikle Git ve GitHub'ı birbirine karıştırmamız lazım!
Git, yazılım geliştirme sırasında kaynak kodlarımızı sürümden önce veya sonra her açıdan izleyip geliştirirken programcı ve yazılımcılar için tasarlanmış bir sistemdir.

Git Hakkında daha fazla bilgi burada

Yukarıdaki linki tıklarsanız Git hakkında daha detaylı bilgiye sahip olursunuz
Biz kısaca Git Nedir sorusuna kısa bir cevap şeklinde açıklama yapmış olduk :)
Şimdi gelelim GitHub 'a

GitHub nedir? Arkadaşlar, işte bu Git ile entegre edilmiş depolama alanıdır diyebiliriz. Peki GitHub nasıl çalışır?
Git ile GitHub arasındaki farklar nelerdir?

Sevgili geliştirici arkadaşlarım,
Geliştiriciler bu git yazılımını ortaya çıkardıktan sonra dünyanın her yerinden geliştiricilerin ekipler oluşturması için bir platform kurdular adına GitHub (git deposu) adını verdiler. Ve şuanda 80 milyondan fazla geliştirici insanların başka başka ülkeden aynı kod havuzunda çalışıp aynı yazılım verilerini geliştirdiği bir sosyal platform haline geldi ve tüm dünyada kabul görülen Twitter ve Facebook kadar ünlü olmasa da, ki çok farklı amaç ile kurulan platformlardır kısacası dünyanın her yerinden sevilerek kullanılan ve hala geliştirilmeye devam eden bir topluluk benim anladığım kadarıyla 😃
(konunun anlaşılması için benzetme yaptım)

Değerli geliştirici arkadaşlar
Git ve GitHub hakkında mutlaka daha çok şeyler paylaşacağız TurkDevelopers.Net forumunda bu başlıklar altında temelden başlayarak kendimize ders ve dersler aşamasında birbirimizin daha iyi anlaması ve öğrenmesi için Git ve GitHub paylaşımları yapmaya çalışacağız, lütfen geliştirici arkadaşlarım bu konulara benden daha hakim kişi ve ekipler mutlaka vardır. Bu dersi birbirimize öğreterek daha verimli yazılımlar geliştirebilir ve uzaktan çalışmanın keyfine varabiliriz 😃
Ayrıca herhangi bir soru sormaktan çekinmeyiniz, bilgiler paylaşıldıkça çoğalır
Teşekkür ederim keyifli geliştirmeler herkese 🙏👋